מהי התדירות המומלצת לביצוע בדיקות שדה ראייה בחולי גלאוקומה

מהי התדירות המומלצת לביצוע בדיקות שדה ראייה בחולי גלאוקומה

מאת: ד"ר נועה גפן

בדיקת שדה ראייה חשובה לאיבחון ולמעקב אחר חולי גלאוקומה. ידוע כי גלאוקומה פתוחת זווית גורמת לנזק איטי ומתמשך בשדה הראייה.
מקובל להמליץ על ביצוע שתי בדיקות שדה ראייה עם תחילת המעקב אחר החולה אך קיימת אי בהירות רבה באשר לתדירות הבדיקות המומלצת בהמשך.
האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים, ה- AAO, ממליצה על בדיקה אחת לשנה, אך במרכזים רפואיים רבים ברחבי העולם נהוג לחזור על הבדיקה בתדירות גבוהה יותר.

מתי מומלץ לחזור על הבדיקה בתדירות גבוהה?

מחקרים (OHT, ONTT) מראים כי ב- 50% מהמקרים בהם מודגמת הדרדרות של שדה הראייה מדובר באזעקת שווא ולכן מומלץ לחזור על הבדיקה בטרם נקבעת החמרה של המחלה.
קיימת מחלוקת נוספת באשר למספר שדות הראייה הנחוצים על מנת לקבוע שאמנם חלה הדרדרות של המחלה. עבודות מחקר בנושא מראות שיש לבצע 5 בדיקות שדה ראייה אמינות על מנת להוכיח הדרדרות (בדיוק של 80%).
במאמר של Chauhan שהתפרסם ב-2008 ב- BJO, הומלץ לבצע 6 בדיקות שדה ראייה בשנתיים הראשונות בחולים שאובחנו כלוקים בנזק בשדה הראייה כתוצאה ממחלת גלאוקומה פתוחת זווית.
האם ביצוע 6 בדיקות שדה ראייה הינו יעד מעשי?
על מנת להשיג יעד זה מומלץ לבצע 2 בדיקות בסיס במרוצת ששת החודשים הראשונים למעקב ואז מומלץ לחזור על הבדיקה אחת ל-6 חודשים במרוצת השנתיים הראשונות. במידה ונראה שהחולה יציב אזי ניתן להפחית את תדירות הבדיקות ולחזור עליהן מדי 1-2 שנים. אם מודגמת הדרדרות בשדה הראייה יש להמשיך ולבצע בדיקות בתדירות גבוהה על מנת לאשש את החשד ולשנות את הטיפול בהתאם.
כדאי לחזור בתדירות גבוהה על בדיקות אלה גם בחולים בהם לא מושג לחץ המטרה (Target pressure) וזאת על מנת לאתר התחלה של נזק בשדה.
קיימת קבוצה גדולה של חולים שאינם מסוגלים מסיבות שונות לבצע בדיקת שדה ראייה. בקבוצת חולים זו המעקב מתבסס על איבחון ממצאים מבניים (החמרה במראה עצב הראייה, OCT עצביי ראייה ועוד).

לסיכום, תדירות ביצוע הבדיקות איננה אחידה והיא תלויה בגורמים שונים, כולל: יכולתו של המטופל לבצע את הבדיקה, דרגת החומרה של המחלה וקצב התקדמותה.

אין עדיין תגובות. תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree