האם בדיקת MRI ראש בטוחה לביצוע בחולי גלאוקומה שעברו השתלת Ex-PRESS™?

האם בדיקת MRI ראש בטוחה לביצוע בחולי גלאוקומה שעברו השתלת Ex-PRESS™?

מאת: ד"ר נועה גפן

ה- Ex-PRESS™הינו שתל זעיר העשוי מתכת אל-חלד. השתל נועד לניקוז הנוזל התוך עיני מעיניים של חולי גלאוקומה לצורך הורדת הלחץ התוך עיני. השתל פותח על ידי החברה ישראלית, Optonol Ltd , והשימוש בו הולך וצובר תאוצה בארץ ובעולם. השתל אשר מושתל תחת מתלה ריקמה סקלרלית מנקז את הנוזל התוך עיני אל החלל התת לחמיתי ומשם נספג הנוזל דרך כלי הדם.

תמונה 1: שתל ה-Ex-PRESS

שתל Ex-PRESS

בדיקת ה- (MRI (Magnetic Resonance Imaging הינה בדיקת הדמיה ממוחשבת שבה יוצרים סביב גופו של המטופל שדה מגנטי חזק וגורמים ליוני המימן בגופו לפלוט סיגנל המזוהה על ידי המחשב. באופן זה ניתן לקבל תמונה חדה וברורה של מבנים ואברים בגוף בצורה רוחבית, אורכית או תלת מימדית. הבדיקה מבוססת על שימוש בשדה מגנטי שיכול להשפיע על חומרים מתכתיים ולגרום לתזוזה שלהם עקב כח המשיכה המגנטי. לאור העובדה ששתל ה-Ex-PRESS עשוי חומר מתכתי, התעוררה שאלת בטיחות ביצוע בדיקת MRI לאזור הראש (תמונה 2) מתוך החשש שהחשיפה לשדה המגנטי תגרום למשיכת השתל ממקומו.

תמונה 2: בדיקת MRI ראש


בגליון ה- Journal of Glaucoma שראה אור בחודש פברואר 2010, התפרסם מאמר שנכתב ע"י ד"ר נועה גפן, אשר בדק את בטיחות חשיפת עיניים שעברו השתלת Ex-PRESS לשדה המגנטי של MRI. עבודת המחקר בוצעה בשיתוף עם קבוצת חוקרים מטורונטו, קנדה, שכללה את פרופ' גרהם טרופ, ד"ר טריק אל-אסבלי, ד"ר דיויד סלונן, ד"ר אדריאן קרוליי ופרופ' איבון בייאס.

השתל המתכתי הונח תחילה בצלוחית שבה נוזל ובהמשך בצלוחית יבשה. לאחר מכן הוא הושתל לתוך הלשכה הקדמית של עין תורם אנושי, ולבסוף הוא ננעץ בתוך ריקמת הסקלרה של עין תורם אנושי (תמונה 3). השתל נחשף לעוצמות שונות של השדה המגנטי של MRI בכל אחד מהמצבים, והחוקרים עקבו אחר מיקומו. ממצאי המחקר העלו שלמרות שהשתל נע בעת חשיפתו לשדה המגנטי כאשר היה נתון בצלוחית הנוזל, הוא נותר יציב בכל שאר המצבים.

תמונה 3: Ex-PRESS נעוץ בסקלרה של עין תורם אנושי

Ex-PRESS נעוץ בסקלרה של עין תורם אנושי

מסקנת החוקרים היתה שלמרות שהשתל מושפע מהשדה המגנטי של MRI, ביצוע הבדיקה לחולים מושתלי Ex-PRESS™ הינו בטוח ואינו מעלה את הסיכון לתזוזה של השתל ממקומו.

Tags: , , , , , ,
נכתב בקטגוריה גלאוקומה on 20 במרץ, 2010, 22:37 מאת noa   

אין עדיין תגובות. תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree