טיפול חדשני בגלאוקומה CLASS

טיפול חדשני בגלאוקומה CLASS

מאת: ד"ר נועה גפן
שרות הגלאוקומה
מרכז רפואי "מאיר", כפר-סבא

גלאוקומה הינה מחלת עיניים שכיחה הפוגעת בקרוב ל-70 מליון איש בארץ ובעולם, גלאוקומה מהווה את הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בעולם המערבי. גלאוקומה כרונית פתוחת זווית יכולה להיות מלווה בלחץ תוך עיני ברמות שונות (מ"נורמלי" ועד "גבוה"), היא פוגעת באופן הדרגתי בעצב הראיה וביכולת הראיה.

לחץ תוך עיני גבוה מהווה גורם סיכון משמעותי להופעת המחלה. במחקרים שונים הוכח שהורדת הלחץ התוך עיני מסייעת בהורדת הסיכון להתקדמות המחלה בקרב כל סוגי החולים, כולל בחולי הגלאוקומה של לחץ נמוך. הטיפול במחלה מתמקד בהורדת הלחץ התוך עיני, שהוא גורם הסיכון המוכח היחידי הניתן לטיפול. הורדת הלחץ התוך עיני יכולה להעשות באמצעות טיפול תרופתי קבוע או באמצעות שימוש בטכניקות ניתוחיות שונות.

הטיפול התרופתי:

הטיפול הראשוני המסורתי כולל מתן תרופות, על פי רוב בטיפות. מטרת הטיפות היא להוריד את הלחץ, הן על ידי הפחתת ייצור הנוזל התוך עיני והן ע"י הגברת הניקוז שלו החוצה. כמו כל טיפול תרופתי, גם לטיפול זה יכולות להיות תופעות לוואי מגוונות ,והצלחה מוגבלת., שכן לא תמיד הטיפול מוריד את הלחץ לרמה הנחוצה. משום כך, ישנם מקרים בהם יש צורך באמצעי טיפול אחרים בנוסף או במקום הטיפול התרופתי.

הטיפול הניתוחי:

קיימות שיטות ניתוחיות מגוונות שחלקן מבוצעות רק באמצעות לייזר ואינן כוללות חדירה לעין (לדוגמא: Laser trabeculoplasy) וחלקן מבוצעות באמצעות סכין ורובן כוללת חדירה לגלגל העין (לדוגמא: Trabeculectomy).

  • Laser trabeculoplasy היא שיטה בטוחה יחסית, אך היא מורידה את הלחץ התוך עיני מידה מוגבלת.
  • ניתוחים המבוצעים באמצעות סכין, ובראשם ה- Trabeculectomy כרוכים ביצירת נקב בדופן העין. ניתוחים כאלה, עשויים להוריד באופן משמעותי יותר את הלחץ התוך עיני, אך הם מלווים ברמה גבוהה יותר של סיכונים.
    שיטת CO2 Laser Assisted Sclerostomy Surgery) CLASS ) הינה שיטה חדשנית המשלבת בין יעילות ובטיחות גבוהות, ומטרתה להוריד את הלחץ התוך עיני מבלי לחדור את דופן גלגל העין.השיטה פותחה על ידי חברת IOPtima הישראלית. הניתוח מתבסס על יצירת "פילטר" המאפשר יציאה מבוקרת וניקוז של נוזל עודף מן העין. "הפילטר" מושג על ידי חיתוך ראשוני בדופן העין באמצעות סכין החודרת רק עד כמחצית מעובי הדופן, ובהמשך על ידי לייזר CO2 (לייזר פחמן-דו חמצני) המסיר עוד כ-40-45% מעובי הדופן ומשאיר ריקמה דקה שדרכה יכול הנוזל העודף לצאת מהעין.

ניסויים שבוצעו עד כה הן במודלים בבעלי חיים, והן בבני אדם ברחבי העולם (באירופה, אמריקה, אסיה ואפריקה) הדגימו בטיחות ויעילות של השיטה.

לאחרונה הוחל בישראל ניסוי רב מרכזי המבוצע בבית חולים "מאיר" בכפר סבא (חוקרת ראשית- ד"ר נועה גפן) וב"שיבא" תל השומר (חוקר ראשי – פרופ' מלמד), הבודק את יעילות השיטה ובטיחותה. כל המקרים שנעשו בארץ עד כה, הסתיימו בהצלחה. הניסוי פתוח למשתתפים נוספים הסובלים מגלאוקומה פתוחת זווית בלתי נשלטת המועמדים לניתוח גלאוקומה.

אין עדיין תגובות. תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree