טיפול SLT בגלאוקומה

טיפול SLT בגלאוקומה

טיפול (SLT Selective Laser Trabeculoplasty) בגלאוקומה

Selective Laser Trabeculoplasty
Selective Laser Trabeculoplasty

מאת: ד"ר נועה גפן

גלאוקומה היא מחלה הפוגעת בעצב הראיה. הפגיעה מתבטאת בצמצום שדה הראיה עד לעיוורון. לחץ תוך עיני גבוה, הנגרם מפגיעה בניקוז הנוזל התוך עיני, הוא מגורמי הסיכון החשובים לגרימת המחלה שכן הוא מזיק לעצב הראיה. 

הטיפול במחלה מתמקד בהורדת הלחץ התוך עיני שהוא גורם הסיכון המוכח היחידי הניתן לשינוי. הטיפול הראשוני המסורתי כולל מתן תרופות בטיפות. מטרת הטיפות היא להוריד את הלחץ על ידי הפחתת ייצור הנוזל התוך עיני או הגברת הניקוז שלו החוצה. לטיפול התרופתי מגוון תופעות לוואי, כמו כן, הוא לא תמיד מוריד את הלחץ לרמה הנחוצה. משום כך, ישנם מקרים בהם יש צורך באמצעי טיפול נוספים בנוסף או במקום הטיפול התרופתי. 

טרבקולופלסטיית לייזר (Laser trabeculoplasty), היא שיטת טיפול שנועדה להוריד את הלחץ התוך עיני. הלייזר משפיע על כ-70-90% מהמטופלים והשפעתו עולה ככל שישנה יותר פיגמנטציה באזור הטיפול. ממחקרים שונים עולה כי השפעת הלייזר נמשכת ממספר חודשים ועד 5 שנים ולאחר מכן צפוי הלחץ התוך עיני לעלות שוב.
הטיפול מתאים כטיפול ראשוני ובלעדי לחולים שאינם יכולים לקבל תרופות לגלאוקומה על רקע תופעות לוואי או תופעות אלרגיות לתכשירים השונים, או לחולים שאינם מסוגלים לנהל בעצמם את הטיפול התרופתי. הלייזר מתאים גם כטיפול משני כתוספת לטיפול התרופתי בחולים שאינם משיגים את לחץ המטרה באמצעות הטיפול התרופתי בלבד.
הטיפול ב (ALT (Argon Laser Trabeculoplasty, הלייזר ה"חם", היה בעבר טיפול הלייזר העיקרי לצורך ביצוע פעולה זו. לאחרונה הולך ודועך השימוש באמצעי זה לאור העובדה שהוא מעלה את הטמפרטורה ברקמה וגורם לנזק ולצלקות בלתי הפיכות.
הטיפול בלייזר הסלקטיבי ה"קר" , היינו ה- SLT, הולך ותופס את מקומו של ה-ALT במקרים אלה. מדובר בטיפול לא פולשני שפותח על ידי ד"ר מרק לטינה, מגדולי רופאי הגלאוקומה בעולם. הטיפול מתבסס על שימוש בפולסים קצרים של אור בעל אורך גל קצר. האור מגיע באופן סלקטיבי אל התאים העשירים בפיגמנט המלנין המצויים באזור הניקוז בעין, ולכן אינם פוגעים ברקמה ההיקפית אלא ברקמת המטרה בלבד. הטיפול מוביל לשיפור הזרימה החוצה מן העין ולירידה בלחץ התוך עיני.
הטיפול מבוצע תחת הרדמה מקומית (בטיפות), הוא אינו מצריך אשפוז ואינו כרוך בכאב. משך הטיפול כמספר דקות בלבד, והוא אינו כרוך בהגבלות מיוחדות לאחריו.
הטיפול עשוי להעלות את הלחץ התוך עיני בטווח המיידי , לגרום לתגובה דלקתית תוך עינית קלה ולאי נוחות מקומית קלה. לאחר הטיפול המטופל מתבקש להמתין כשעה ואז עליו להיבדק שוב על ידי הרופא. יש להשתמש בטיפות למניעת דלקת עינית כשבוע לאחריו. ההשפעה המלאה של הטיפול מושגת כ 4-6 שבועות לאחריו. 

יתרונו העיקרי של ה- SLT על פני ה-ALT טמון בכך שהוא אינו גורם לכוויות ולצלקות ברקמת המטרה ובעובדה שניתן לחזור עליו. חזרה על הטיפול נעשית במקרים שהייתה תגובה ראשונית לטיפול אך תגובה זו דעכה, כמצופה, כעבור פרק זמן. על ידי חזרה על הטיפול ניתן למעשה לדחות או למנוע את הצורך בטיפול ניתוחי פולשני הכרוך בסיכון גבוה יותר. 

לסיכום, הטיפול ב-SLT מתאים לחולים הסובלים מגלאוקומה פתוחת זווית ראשונית או משנית לפסאודואקספוליאציות \ פיגמנט. הלייזר מתאים כתחליף לתרופות במטופלים שאינם יכולים להזליף את הטיפות על רקע סיבות שונות (כמו: תופעות לוואי, אלרגיה, ועוד) או כטיפול נוסף בחולים בהן הטיפות אינן מספיקות להשגת היעד הטיפולי. 

השוואת הטיפול ב-ALT לטיפול ב-SLT

(תמונות שצולמו בעזרת מיקרוסקופ אלקטרוני)

ALT
SLT

 

טיפול ה-ALT גורם נזק לרקמת                                                                            טיפול ה-SLT גורם נזק לרקמת
הטרבקולום המתבטאת בהיווצרות                                                                       לרקמת הטרבקולום.
"מכתשים" ברקמה. 

מראי מקום:

 1. P Lanzetta, U Menchini, G Virgili. Immediate intraocular pressure response to selective laser trabeculoplasty. Fr. J. Ophthalmol., Jan 1999; 83:29-32.
 2. Latina MA, Sibayan SA, Shin DH, Noecker RJ, Marcellino G. Q-switched 532-nm Nd:YAG laser trabeculoplasty (Selective Laser Trabeculoplasty). Ophthalmology 1998;105:2082-2090.
 3. FDA clearance; 510(k) Number K021550.
 4. S. Melamed MD, g.J. Ben Simon MD, H. Levkovitch-Verbin MD. Selective Laser Trabeculoplasty as Primary Treatment for Openangle Glaucoma. A Prospective, Nonrandomized Pilot Study. Arch Ophthalmol., 2003; 121:957-960.
 5. Noecker RJ, Kramer TR. Comparison of the acute morphologic changes after selective laser trabeculoplasty and argon laser trabeculoplasty in human eye bank eyes. Ophthalmology, Apr 2001; 108(4):773-9.
 6. Noecker RJ, Kramer TR. Comparison of the acute morphologic changes after selective laser trabeculoplasty and argon laser trabeculoplasty in human eye.
Tags: , , , ,
נכתב בקטגוריה גלאוקומה on 17 באפריל, 2010, 17:21 מאת noa   

4 תגובות

 1. אריה פלרירו
  30 ביולי, 2011 | 10:53

  שלום! מאמר מענין וממצא.
  שאלה: אם גם ALT גם SLT גורמים נזק לריקמת הטרבקולום,כפי שכתוב בסוף המאמר, מתחת לצילומי ההדגמה של השיטות השונות,מה הם ההשפעות על כושר הראיה בשיטת SLT??
  בברכה, אריה

 2. 1 באוגוסט, 2011 | 19:32

  שלום רב
  ALT ו SLT הינם טיפולים המכוונים לאזור הטרבקולום. הטרבקולום הוא האזור בעין האחראי על ניקוז הנוזל התוך עיני. טיפולים אלה משפרים את תהליך הניקוז ועל ידי כך מסייעים בהורדת הלחץ התוך עיני ועל ידי כך מפחיתים למעשה את הסיכון לפגיעה בראיה המרחבית שהינה אחד מתפקודי הראייה החשובים. למרות האמור לעיל, קיים סיכון של טשטוש ראייה אחרי טיפולים אלה אך זהו טישטוש החולף כעבור מספר ימים קצר. טישטוש זה נגרם לעיתים משפשופים בקרנית על רקע השימוש בעדשת המגע או על רקע דלקת תוך עינית קלה החולפת כעבור מספר ימים קצר.
  לסיכום: ALT ו SLT אינם ידועים כגורמים לנזק ארוך טווח לחדות הראייה כי אם להפך- הם עשויים למנוע נזק בלתי הפיך בשדה הראייה.

 3. מרים
  4 באוגוסט, 2011 | 14:21

  לפני שנה עברתי טיפול ב לזר ב שני עניים בגלל זווית צרה. לפני 10 ימים היתי אצל רופאת עיניים, בבדיקה בעין שמאל חזר זווית צרה, לחץ תוך עיני 12. שלחה אותי לשדה ריאה ממוחשב ו מרפאת גלאוקומה. רופאה אמרה לא דחוף , קיבלתי תור א חודש אוקטובר בבלנסון. אם אני יכולה לחכות! ב תודה על תשובה: מרים

 4. 6 באוגוסט, 2011 | 16:43

  מרים שלום רב
  טיפול לייזר אירידוטומי (יצירת חריר בקשתית) הוא טיפול הבחירה במקרי זווית צרה. טיפול זה מבוצע באנשים בעלי זווית צרה על מנת למנוע התקפים של גלאוקומה סגורת זווית חריפה. תוכלי לקרוא עוד בנושא זה באתר noageffen.com ברשימת הכתבות המופיעה מצד שמאל.
  למרות ביצוע הטיפול הזווית נשארת צרה ואין בכך משום הפתעה. גם הלחצים שנמדדו (12 ממ"כ) הינם בתחום הנורמה.
  למרות זאת, מקובל להפנות את המטופל לביצוע בדיקת שדה ראיה ממוחשב ולהמשיך במעקב אחר המטופל על מנת לאבחן מוקדם מקרים של גלאוקומה צרת זווית כרונית (להבדיל מחריפה). מתוך האינפורמציה שמסרת נראה שאין צורך להקדים את התור מאחר ומדובר בבדיקה שגרתית ועל כן זמן ההמתנה הינו בגדר הסביר.
  שיהיה בהצלחה,
  ד"ר נועה גפן

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree