קטרקט וגלאוקומה

קטרקט וגלאוקומה

מאת: ד"ר נועה גפן

קטרקט וגלאוקומה הינן מחלות ששכיחותן עולה עם הגיל ולכן הופעתן במקביל שכיחה יותר באוכלוסיית הגיל המבוגר. הטיפול בגלאוקומה מבוסס על טיפול תרופתי, טיפול בלייזר וטיפול ניתוחי בעוד שהטיפול בקטרקט הוא ניתוחי בלבד.
ניתוחי קטרקט בחלק מחולי הגלאוקומה קשים יותר לביצוע מסיבות שונות, כמו: שימוש ממושך בתרופות מכווצות אישון כמו פילוקרפין, שכיחות יתר של הידוקים אחוריים של הקשתית לקופסית העדשה, לשכות רדודות יותר בחולי גלאוקומה סגורת זווית ועוד.
ניתוחי קטרקט בחולי גלאוקומה כרוכים גם בשיעור סיבוכים גבוה יותר, במיוחד בחולים הלוקים בגלאוקומה פסאודו-אקספוליאטיבית הנוטים לסבול משיעור גבוה יותר של קרעים בקופסית האחורית.

קיימות שלוש גישות טיפוליות בחולים הסובלים במקביל מקטרקט משמעותי לראייה ומגלאוקומה:

  1. ניתוח קטרקט בלבד. גישה זו מומלצת בחולים בהם הקטרקט משמעותי לראייה והלחץ התוך עיני נמצא בשליטה, במיוחד כאשר מדובר בגלאוקומה לא מתקדמת. יש לציין כי ניתוח גלאוקומה יכול להיות נחוץ בהמשך במידה והלחץ יצא מכלל שליטה.
  2. גישת "שני השלבים": ניתוח גלאוקומה בלבד ואח"כ ניתוח להסרת קטרקט. לרוב ממולץ לחכות 4-6 חודשים לפחות בין ניתוח הגלאוקומה לבין ניתוח הקטרקט.
  3. ניתוח "משולב" הכולל הוצאת הקטרקט וניתוח גלאוקומה.

לניתוחים המשולבים הכוללים הוצאת הקטרקט וניתוח גלאוקומה ישנם יתרונות וחסרונות.
היתרונות כוללים:

  1. ביצוע שני הניתוחים במועד אחד.
  2. הפחתת הסיכון לעליית לחץ אחר-ניתוחית.

החסרונות העקריים הם שיעור גבוה יותר של סיבוכים, כמו: דלקת תוך עינית, דימום בלישכה הקדמית (היפמה), תת-לחץ (היפוטוניה), התרדדות הלישכה הקדמית של העין, ועוד.
ישנן כמה עבודות מחקר המראות שליטה פחות טובה בלחץ התוך עיני לטווח ארוך בהשוואה לניתוחים ניפרדים, אך קיימות גם עבודות סותרות.
לאור השיפור שחל בשנים האחרונות בטכניקות הניתוחיות ובתוצאות הניתוחים עולה שכיחות ביצוע הניתוחים המשולבים.
על המנתח להעריך כל מקרה לגופו, להתייחס לחומרת המחלות, לפוטנציאל הראייה של המטופל ולצרכי הראייה שלו ולבחור בגישה המתאימה לכל מטופל באפן אישי.

Tags: , , , ,
נכתב בקטגוריה גלאוקומה on 31 במאי, 2010, 9:44 מאת noa   

אין עדיין תגובות. תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree