הקרנית וגלאוקומה

הקרנית וגלאוקומה

מאת: ד"ר נועה גפן

גלאוקומה הינה מחלת עיניים נפוצה יחסית, המתבטאת בנזק לעצב הראיה המלווה בפגיעה בשדה הראיה. למחלה מספר גורמי סיכון, כמו: לחץ תוך עיני, תורשה, גזע, גיל ועוד.
לחץ תוך עיני גבוה הינו גורם סיכון עיקרי וחשוב להתפתחות גלאוקומה. זהו גם גורם הסיכון היחיד הניתן לשינוי. מדידת הלחץ התוך עיני ניתנת לביצוע באמצעות מספר מכשירים. מד הלחץ על שם גולדמן נחשב לאמצעי המדידה המדוייק והאמין מבין כולם. המדידה באמצעות מכשיר זה מבוססת על קביעת הלחץ שיש להפעיל על מרכז הקרנית הדרוש על מנת לגרום להשטחת אזור בעל שטח קבוע.
ידוע שבני האדם ניבדלים זה מזה בתכונות הקרנית שלהם, כולל בעוביה, בקמירותה ובאלסטיות שלה. חלק מתכונות אלה הינן מולדות וחלקן יכולות להשתנות כתוצאה ממחלות, ניתוחים וטיפולים שונים, כולל ניתוחים להסרת משקפיים.
עובי הקרנית הממוצע משתנה בין גזעים שונים. מחקרים מראים כי העובי הממוצע של יוצאי אירופה עומד על 545 מיקרון בעוד שהעובי הממוצע בקרב יוצאי יבשת אפריקה נמוך יותר ועומד על 530 מיקרון.
מתוך כך עולה שלתכונות הקרנית של הניבדק יש השפעה על המדידה המתקבלת. ככל שהקרנית עבה יותר ואלסטית פחות כך עולה התנגודת שלה להשטחתה, ולהיפך. ידוע שככל שהקרנית דקה יותר כך מתקבלת מדידת לחץ הנמוכה מהלחץ האמיתי המצוי בעין ולהיפך. ממחקרים עולה גם כי קרנית דקה מהווה גורם סיכון עצמאי לגלאוקומה. המחקר העיקרי והחשוב שהעלה את המודעות לנושא זה מכונה ה-OHTS-Ocular Hypertensive Treatment Study . מחקר זה מצא שניבדקים בעלי לחץ תוך עיני ממוצע > 28 ממ"כ בעלי קרנית דקה מ-555 מיקרון היו בעלי סיכון גבוה יותר לפתח גלאוקומה במרוצת תקופת המחקר מאשר לניבדקים בעלי לחץ תוך עיני דומה בעלי קרניות עבות יותר.

מדידת עובי הקרנית, המכונה בעגה המיקצועית פחימטריה, הינה בדיקה חיצונית לעין המתבצעת תוך פרק זמן קצר מאד (מספר שניות) והיא ניתנת לביצוע באמצעות מכשירים שונים אשר חלקם דורשים מגע בקרנית וחלקם אינה דורשים מגע. בכל מקרה הבדיקה אינה כרוכה בקרינה.

מכשיר פחימטריה אולטרסונית - Ultrasonic Pachymetry

מכשיר פחימטריה אולטרסונית - Ultrasonic Pachymetry

לסיכום:
מדידת עובי הקרנית מהווה כיום חלק בלתי נפרד מהאבחנה והטיפול בחולי גלאוקומה או לחץ תוך עיני מוגבר.


Tags: , ,
נכתב בקטגוריה גלאוקומה on 9 באוקטובר, 2010, 21:53 מאת noa   

אין עדיין תגובות. תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree