שדה הראיה וגלאוקומה

שדה הראיה וגלאוקומה

מאת: ד"ר נועה גפן

מטרת הטיפול בגלאוקומה הינה שמירה על איכות חיי המטופל תוך שמירה על תיפקודי הראייה בכלל ועל שדה הראייה בפרט.

כיצד מחלת הגלאוקומה פוגעת בשדה הראייה?

מחלת הגלאוקומה פוגעת באזור ראש עצב הראייה (תמונה 1) תוך שהיא גורמת לאובדן סיבי עצב הדרגתי המתבטא בצימצום שדה הראייה. מרגע שנפגעה כמות מסויימת של סיבים תתחיל הפגיעה בשדה הראייה. הנזק מתחיל על פי רוב באזור ההקפי ולכן הוא אינו מורגש על ידי החולה, אך עם הזמן הנזק מתקדם למרכז ונגרמת פגיעה מורגשת בראייה.

תמונה 1

כיצד נבדק שדה הראיה?

ההערכה הקלינית של שדה הראייה מכונה פרימטריה (Perimetry).
בבדיקת שדה ראייה שגרתית נמדדת יכלתו של הנבדק לזהות גירוי אור לבן המוצג לפניו במקומות שונים בשדה הבדיקה. בדיקה זו מכונה Automated static perimetry, והיא מבוצעת באמצעות מכשיר המשווה את רגישות החולה לגירוי לרגישותם של נבדקים בריאים תוך שהוא ממפה את האזורים בהם החולה זיהה את הגירוי.

כיצד מבוצעת הבדיקה?

הבדיקה מבוצעת בבתי החולים ובמכונים השונים באמצעות מכשיר מיוחד (ראה תמונה 2), בעזרת טכנאי המלווה ומנחה את הנבדק במהלך הבדיקה. כל עין נבדקת בנפרד במשך מספר דקות. על מנת שתוצאות הבדיקה תהיינה אמינות, על הנבדק להיות מרוכז וערני במהלך הבדיקה ולהעזר בתיקון ראייה מתאים.
סנתרו של הנבדק מונח על גבי המקום המיועד לו במכשיר (תמונה 2) תוך שהוא מביט בנקודת המטרה במהלך כל הבדיקה. בכל פעם שהנבדק רואה הבזק אור על פני המסך המואר שלפניו, עליו ללחוץ על הכפתור שבידו.

בדיקת גלאוקומה

תמונה 2

בתום הבדיקה מתקבל תרשים המתאר את שדה הראייה של הנבדק (תמונה 3). בתרשים קיימים הן נתונים איכותיים והן נתונים מספריים כמותיים המתייחסים לרגישות הנבדק לגירוי במקומות השונים שבשדה הנבדק. המחשב מסכם את הנתונים ומציג ערכים המסייעים לרופא לאפיין את הנזק בשדה הראיה.

בדיקת שדה ראיה

תמונה 3

לסיכום…
בדיקת שדה הראייה מהווה חלק הכרחי וחשוב באיבחון ובמעקב אחר חולי גלאוקומה, ויש לחזור עליה בצורה תקופתית על מנת לזהות את התקדמותה של המחלה.

Tags: , ,
נכתב בקטגוריה גלאוקומה on 29 ביולי, 2010, 0:53 מאת noa   

אין עדיין תגובות. תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree