גלאוקומה סגורת זווית

גלאוקומה סגורת זווית

מאת: ד"ר נועה גפן

גלאוקומה הינה מחלה המתבטאת בפגיעה הדרגתית בעצב הראיה ובצמצום הולך וגובר של שדה הראיה. עליית לחץ תוך עיני היא אחד מגורמי הסיכון העקריים להופעת המחלה. עליית הלחץ נובעת מסיבות שונות, וסגירת הזווית הינה מהחשובות שבהן.

הזווית היא האזור הכלוא בין הקרנית לבין הקשתית ובתוכה מצויה המערכת האחראית על ניקוז נוזלי העיין (הטרבקולום). "גלאוקומה סגורת זווית" נוצרת כאשר הקשתית סוגרת את אזור הזווית וחוסמת את מעבר הנוזל אל המערכת המנקזת.

"גלאוקומה סגורת זווית" יכולה להיות חדה או כרונית. המחלה החדה נגרמת מסגירה מהירה של אזור הזווית והיא מתאפיינית בעליה תלולה ומהירה בלחץ התוך עיני המלווה בכאב עז בעין ובראש, בטישטוש ראייה, בבחילות, בהקאות ובתחושת כללית רעה.
העין במצב זה תראה אדומה עקב גודש בכלי הדם והאישון יראה רחב יותר וחסר תנועה. גלאוקומה חדה זו מוגדרת מצב חירום רפואי והיא דורשת טיפול רפואי מהיר.

חסימות קלות יותר של הזווית יכולות להפתח עצמונית ויכולים להיות ארועים חוזרים של סגירות זווית. "גלאוקומה סגורת זווית" יכולה גם לההפך לכרונית במידה ואינה מאובחנת ומטופלת.

"גלאוקומה סגורת זווית" יכולה להופיע ללא כל מחלת עיניים נלוות, דהיינו: "גלאוקומה סגורת זווית" ראשונית. "גלאוקומה סגורת זווית" מכונה שניונית כאשר היא נגרמת כתוצאה ממחלת עיניים אחרת, כמו: סתימת ווריד ראשי ברשתית, סכרת עינית ועוד.

גורמי הסיכון להתפתחות "גלאוקומה סגורת זווית" ראשונית, כוללים: מוצא (המחלה שכיחה יותר באסייתים), היפראופיה ("רוחק ראיה" ), גיל מבוגר, מין נקבה והיסטוריה משפחתית. הרחבת אישונים באמצעות טיפות ושימוש בתרופות שונות יכולים להשרות התקף של סגירת זווית באנשים בעלי נטייה להופעת המחלה (בעלי זווית צרה).

"גלאוקומה סגורת זווית" ראשונית היא מחלה הניתנת למניעה באמצעות איבחון וטיפול מוקדמים. מאחר ומדובר במחלה העלולה לגרום לירידה בראיה ואף לעיוורון רצוי להבדק באופן שגרתי על ידי רופא עיניים וכמובן שיש לפנות מיידית לבדיקה במידה ועולה חשד להופעת המחלה.

הטיפול הראשוני כולל תכשירים להורדת לחץ תוך עיני היכולים להנתן באופן מקומי לעין באמצעות טיפות וכן באופן סיסטמי (דרך הפה או הווריד).
הטיפול הדפניטיבי הינו ניתוחי והוא כולל יצירת חור בקשתית. ניתוח זה מבוצע כיום ברוב המקרים באמצעות לייזר (לייזר אירידוטומיה) תוך שימוש בעדשה מיוחדת המונחת על גבי הקשתית. הטיפול מבוצע במסגרת מרפאתית והוא אינו כרוך באישפוז. מדובר בפעולה קצרה, המבוצעת תחת הרדמה מקומית בלבד.

תופעות הלוואי העלולות להגרם כתוצאה מהטיפול בלייזר כוללות: אי נוחות עד כאב חולף, טישטוש חולף, דימום תוך עיני הנספג תוך זמן קצר, דלקת תוך עינית חולפת, עליית לחץ תוך עיני (שלרוב חולפת), שפשוף שטחי של הקרנית (עלול להגרם מעצם השימוש בעדשה), כפילות ראיה או הופעת קו אופקי מול העין (תופעה שלרוב חולפת תוך כמה שבועות).
כמו כן דווחו בספרות תופעות לוואי נדירות יותר אשר ידונו בהרחבה עם הרופא המטפל לפני ביצוע הטיפול.

לאור הסיכון הגבוה להופעת התקף של "גלאוקומה סגורת זווית" גם בעין השנייה, מומלץ לבצע טיפול מונע גם בעין השניה. ביצוע לייזר אירידוטומיה מומלץ גם לחולים הסובלים מזווית שאובחנה על ידי רופא העיניים כזווית צרה המועדת לסגירה וזאת על מנת למנוע התקף.

לאחר ביצוע האירידומיה יש להמשיך במעקב תקופתי אצל רופא העיניים ולדאוג להפנות את שאר בני המשפחה לבדיקה לאור השכיחות המוגברת של התופעה בקרב משפחות מסויימות.

Tags: , ,
נכתב בקטגוריה גלאוקומה on 2 במאי, 2011, 21:00 מאת noa   

4 תגובות

 1. AVIGAIL
  31 במאי, 2014 | 21:04

  שלום דר גפן
  רציתי להתייעץ איתך לגבי בעלי. הוא אובחן לפני כ 3 חודשים בגלאוקומה עקב פנייה לרופא עיניים עקב אודם באחת העיניים ללא סימפטום נוסף . הוא מטופל ב קסאלטן latanoprost 0.005%
  1 טיפה לכל עין ביום לפני השינה-כיום אחרי טיפול הלחץ המדוד הוא בין 21 ל24 בכל עין(מיקוד בעין שמאל יותר)
  לאחרונה הוא חש מדי פעם לחץ גדול בתוך העיניים-כמו היום אחהצ- יתכן עקב הפסקה של מס ימים בטיפול.בדיעבד מסתבר שייחסנו לחץ דומה שליווה אותו בעבר לסוג של כאבי ראש\מיגרנות.
  האם יתכן שהתופעות הללו עלולות להצביע על התקפים הקשורים לסוג הגלאוקומה ואולי נדרש טיפול שונה?
  בברכה
  אביגיל

 2. 2 ביוני, 2014 | 9:01

  הסימפטומים שאת מתארת יכולים להתאים למגוון מצבים ולאו דווקא רק ללחץ גבוה ולכן לא ניתן לדעת אם הם על רקע זה. מדבריך עולה שחסר לכם מידע רב לכן אני מציעה שיבדק על ידי מומחה גלאוקומה על מנת שיקבע האם הטיפול נותן מענה מתאים למצבו וישיב על שאלותיכם לאחר שיבדק.
  מומלץ להגיע לבדיקת המומחה מצוידים בשדה ראיה שבוצע לאחרונה.

  בברכה
  דר נועה גפן

 3. מייקל 72
  2 ביוני, 2014 | 23:31

  שלום לך ד"ר נועה גפן,
  לפני כחודשיים הופיע מעין מסך ערפל בעיני הימנית ו"התמונה" מטושטשת. הופניתי ונבדקתי ע"י רופא עיניים מומחה לפני חודש. הד"ר לא השלים את הבדיקה מאחר ולא היה אפשר לו להרחיב את האישונים. בזיהוי , פסק הד"ר פתריגיום! רשם טיפות {4 ביום לכל עין} והורה לזמן אותי לתור בדחיפות לניקור בלייזר בשתי העיניים . נקבע לי תור לתאריך 8.7.2014 בבי"ח העמק.
  קראתי את הכתוב באתר { הזה } ומכאן אני שואל:
  האם טווח הזמן בין הבדיקה הנזכרת לניתוח הלייזר אינו גדול מדי כך שהנזק המצטבר יאיין החלמה מלאה לכדי עיוורון בעתיד?
  מהן המלצותייך בשלב זה לאור התיאור כאן?

  חג שמח ובריאות
  מייקל

 4. 3 ביוני, 2014 | 7:17

  מייקל שלום
  זווית צרה מהווה גורם סיכון לגלאוקומה ועל כן מומלץ טיפול מונע באמצעות לייזר.
  מידת הסיכון לפתח התקף מצויה ביחס ישיר למידת ההצרות של הזווית.
  סביר להניח שבמקרה שלך הסיכון אינו מיידי (כמו ברוב המקרים) לאור העובדה שלא המליצו לטפל מיד.

  עד לביצוע הלייזר יש להמנע משימוש בתרופות עליהן רשום שהינן אסורות בחולי גלאוקומה וכן מטיפות להרחבת אישונים.
  בהצלחה,
  דר' גפן

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree