לכבוד שבוע הגלאוקומה  2014

לכבוד שבוע הגלאוקומה 2014

מחלת הגלאוקומה

מאת: ד"ר נועה גפן

מחלקת עיניים, מרכז רפואי “מאיר”, כפר סבא

מרכז רפואי "עין טל", תל אביב

 

גלאוקומה הינה מחלת עיניים נפוצה העלולה לגרום לעיוורון בלתי הפיך. המחלה פוגעת בקרוב ל-70 מיליון איש בעולם והיא מהווה את הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בעולם המערבי. המחלה פוגעת בעצב הראיה ומובילה לצמצום שדה הראיה. אבחונה המוקדם מהווה אתגר שכן ברוב המקרים המחלה סמויה, אינה גורמת לכאב או לפגיעה בראייה המרכזית אלא בשלביה המתקדמים ורק כ-50% מחולי הגלאוקומה בעולם המערבי מודעים למחלתם.

על כן, מדי שנה, אנו מציינים את שבוע הגלאוקומה הבין-לאומי שנועד להעלות את המודעות למחלה זו. מטרת הכתבה הינה ליידע את ציבור הקוראים באשר למהות המחלה, לסימניה, להשלכותיה ולאופן הטיפול בה מתוך תיקווה להפחית את שיעור העיוורון באוכלוסייה.

 

סוגי הגלאוקומה:

קיימים סוגים שונים של גלאוקומה , וניתן לחלקם לשתי קבוצות עיקריות: קבוצת המחלות בהם הזווית פתוחה וקבוצת המחלות בהן הזווית סגורה. כל אחד מהמצבים יכול להיות ראשוני או משני לבעיה אחרת בעין.

המחלה השכיחה ביותר הינה גלאוקומה ראשונית פתוחת זווית המלווה לרוב בלחץ תוך עיני גבוה. תת קבוצה נוספת בקבוצה זו, המכונה גלאוקומה של לחץ נמוך, ומתבטאת גם היא בפגיעה דומה בעצב הראיה אך מתאפיינת בלחץ תוך עיני המצוי בטווח הנורמה.

גלאוקומה סגורת זווית, לעומת זאת, נגרמת על רקע סגירה מכנית של אזור הניקוז. הופעתה עשויה להיות התקפית, כואבת וחריפה ומלווה בירידה מידית (ולרוב הפיכה בחלקה) בראייה או באופן כרוני ובלתי הפיך.

 

גורמי הסיכון להתפתחות גלאוקומה:

1. לחץ תוך עיני (לת"ע) גבוה:
גורם סיכון משמעותי אך לא הכרחי להופעת המחלה. רגישות עצב הראיה ללחץ הינה תכונה אישית וידוע כי חלק מהאנשים מפתחים נזק גם בנוכחות לחצים נמוכים.

2. תורשה:
הסבירות להופעת המחלה עולה ככל שיותר בני משפחה לוקים בה, וככל שדרגת הקרבה לחולה עולה. אנו ממליצים לכל אדם בוגר בעל קרוב מדרגה ראשונה (הורה, אח, ילד) הסובל מגלאוקומה, להיבדק אחת לשנה על ידי רופא עינים.

3. גיל:
שכיחות המחלה עולה עם הגיל.

4. מוצא:
המחלה נפוצה יותר בקרב אנשים ממוצא אפריקאי.

5. מצבים עיניים פתולוגיים אחרים:
קוצר/רוחק ראיה, חבלה עינית ותסמונות שונות קשורים בסיכון מוגבר ללקות בגלאוקומה. מצבים נוספים תוארו כקשורים בסיכון מוגבר לגלאוקומה, כמו: סכרת, יתר לחץ דם ועוד.

 

כיצד המחלה מתבטאת?

המחלה גורמת לנזק בלתי הפיך בראש עצב הראיה ומתבטאת בפגיעה בשדה הראיה ההיקפי ולבסוף גם בשדה הראיה המרכזי עד לעיוורון. המחלה מהווה את הסיבה השניה בשכיחותה לעיוורון בעולם המערבי. חשוב לדעת כי איבחון וטיפול מוקדם יכולים ברוב במקרים למנוע עיוורון, אם כי לא בכולם.

 

על הציבור להיות מודע לעובדות הבאות:

1. אין בידי הרפואה את הידע או האמצעים לרפא נזק שכבר התרחש.

2. לרוב לא ניתן לחוש בלת"ע גבוה.

3. מחלה כרונית גורמת לפגיעה בלתי הפיכה בראייה וכל זאת ללא כל סימני אזהרה מוקדמים!

 

הטיפול בגלאוקומה:

הוכח שהורדת לת"ע מסייעת בהורדת הסיכון להופעת המחלה ולהתקדמותה.

הטיפול כולל תרופות, הניתנות על פי רוב בטיפות, טיפולי לייזר וניתוחים.

ניתן לשלב בין תרופות שונות וכיום ישנם תכשירים המכילים קוקטיילים של תרופות ממספר סוגים. מומלץ להשתמש בתרופות שאינן מכילות חומרים משמרים מזיקים (כגון: BAK) שכן חומרים אלה עשויים לפגוע בפני שטח העין. טיפולי לייזר וניתוחים עשויים גם הם להאט ואף לעצור את קצב התקדמות המחלה. בחירת אמצעי הטיפול והתאמתם לחולה המסוים נעשית על ידי רופא העיניים בהתאם למצבו הרפואי.

 

לסיכום, המפתחות לשמירה על ראייה טובה הינם איבחון מוקדם וטיפול מתאים ולצורך כך נחוץ שיתוף פעולה הדוק בין החולה לרופא המטפל.

נכתב בקטגוריה גלאוקומה on 2 במרץ, 2014, 14:49 מאת admin   

אין עדיין תגובות. תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree